073-7549375

הורן יועצים בע"מ
ייעוץ אסטרטגי יסודי ומעמיק בתחום מערכות מידע

צרו קשר

לקבלת ייעוץ חינם ממומחי החברה

מהי בדיקת כדאיות כלכלית לעסק- ואיך עושים אותה נכון?

בניית תזרים ריאלי וניסוח תכניות עבודה שנתיות יכולים לעזור לנו לבדוק האם העסק כדאי כלכלית. בטווח הארוך, אלו בדיוק הפעולות החיוניות למזעור הוצאות המס בצורה חוקית ואף לבדיקת התמחור של השירות או המוצר. אז איך עושים את זה נכון ועם מי חשוב להתייעץ? הנה המדריך המלא שיסביר לכם מהי בדיקת כדאיות כלכלית, באילו מקרים עושים אותה, ואיך בונים תזרים מזומנים המשקף את המציאות.

מה זה בדיקת כדאיות כלכלית

בדיקת כדאיות כלכלית מתבצעת תוך התייחסות לכל הפרמטרים השונים שעשויים להשפיע על הרווחיות של העסק גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. בטווח הקצר, היא מתמקדת במצב התחרות הקיים בשוק ובשאלה עד כמה הוא אינטנסיבי, מה התזמון הנכון להיכנס אליו ומה זה אומר מבחינת עלויות הקמת העסק ותמחור.

בטווח הארוך, בדיקת הכדאיות הכלכליות מיועדת על מנת לסייע לבנות תזרים מזומנים ולהגדיל את הסיכוי לכך שהוא באמת יצליח לייצג את המצב בשוק. בדיקת כדאיות כלכלית לבית עסק שונה מבדיקה שמבוצעת עבור משק בית או חשבון בנק פרטי. בבית למשל אנחנו יכולים לצמצם בקלות הוצאות, אבל עם עלויות של עסק הנושא עלול להיות מסובך.

איך עושים בדיקת כדאיות כלכלית?

כדי לתכנן את הכדאיות הכלכלית של העסק, עלינו להביא בחשבון בניית רווח והפסד – משכורות, תשלומי ספקים, הוצאות על רכישת מלאי וחומרי גלם וכן הלאה. את כל זה בדיקת כדאיות כלכלית מרכזת תחת קורת גג אחת, במסמך שיש לו משמעות אופרטיבית.

יש כמה שלבים שעליהם חשוב להקפיד על מנת לבצע בדיקת כדאיות כלכלית אמינה. בשלב הראשון, חשוב לאסוף כמה שיותר פרטים. בשלב הזה יש לדייק עם הפרטים והנתונים, כי כל טעות או שגיאה עלולים לגרום טעויות בלתי הפיכות בחישוב ובממצאים.

בשלב הבא מעבירים את המידע לידיים של בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. אפשר להישאר בקשר עם אותם בעלי מקצוע תוך כדי בדיקת הכדאיות הכלכלית ולעדכן אותם בנתונים, אך יש לאפשר להם להשלים את התובנות והמסקנות. מבחינה טכנית, הבדיקה עצמה גם כוללת מספר נושאים רלוונטיים.

1. בניית תזרים מזומנים המשקף מציאות

בדיקת כדאיות כלכליות מיועדת על מנת לבנות תזרים מזומנים. מצד שני, צריך לזכור שלא כל תזרים מזומנים אכן משקף את המציאות ואת הנתונים הריאליים המגיעים מהשטח.

הסיבה לכך שעושים בדיקת כדאיות כלכלית מול גורם חיצוני ואובייקטיבי היא למנוע בדיוק את זה, בין היתר באמצעות בניית תזרים מזומנים אמיתי והוגן.תזרים המזומנים מאפשר לבעלי עסקים לדעת מה צפוי להם בימים, בשבועות ובחודשים הראשונים. אחרי תקופת הסתגלות מסוימת, בעלי עסקים וגם חברות שמייעצות להם מבחינת בדיקת כדאיות כלכלית גם יכולים לעדכן את תזרים המזומנים ולוודא שהם עומדים בו ובהתחייבויות שנגזרות מתוכו

2. חיסכון בהוצאות השוטפות בעסק

בדיקת כדאיות כלכלית יכולה לעזור לבעלי עסקים לדעת איפה להצטמצם ועל מה לוותר. מטרת הבדיקה היא לסייע לעסק לחסוך בהוצאות השוטפות, בלי שזה יבוא על חשבון נפח או היקף הפעילות. בשביל לדעת איפה לצמצם הוצאות ועל מה אסור לוותר, בעלי עסקים חייבים כל הזמן לחזור לתובנות המרכזיות של הבדיקה.

החיסכון בהוצאות השוטפות יכול להיות הזדמנות להתייעצות. מלבד עסקים חדשים, הוא רלוונטי גם לעסקים קיימים. יתרה על כך, לא חייבים להגיע למצב של משבר כלכלי בעסק על מנת לבצע את הבדיקה: לפעמים דווקא התקופות החזקות הן הכי מתאימות לקיצוצים ולחיסכון בהוצאות השוטפות, כחלק מהיערכות נכונה ליום סגריר.

3. בניית תוכנית עבודה שנתית

בדיקת כדאיות כלכלית היא בעלת השפעה על הפעילות היום יומית של העסק. בפועל, רואים את זה למשל באופן שבו הבדיקה מתייחסת לבניית התכנית העסקית השנתית. בשביל שבעלי עסקים יעריכו את הבדיקה ויוכלו להיעזר בה, היא חייבת לכלול פרטים על תכנית עבודה שנתית ועל בקרה עליה.

במילים אחרות, הבדיקה משלבת בין הידע התאורטי שאותו בעלי עסקים צריכים לבין כלים פרקטיים שבו הם יכולים וצריכים להשתמש. ככל שיש לבעלי עסקים יותר ידע כזה לגבי תכנית העבודה השנתית, כך יהיו פחות הפתעות שישפיעו עליהם לרעה. בשביל לבנות נכון תכנית עבודה שנתית, מסתכלים על נתונים מהעבר ומנסים להיעזר בהם כדי לדעת מה יוליד יום.

 

4. מזעור הוצאות מס ובדיקת תמחור

אי אפשר לדבר על היתרונות והמאפיינים של בדיקת כדאיות כלכלית בלי להזכיר את הפוטנציאל של מזעור הוצאות מס. כל בעל עסק צריך לשלם מיסים, אך זה עלול לפגוע לו בתכניות ואף להפגיש אותו עם פערי תזרים שנוצרים בין מועד הגבייה לבין מועד התשלום. כדי למנוע את זה, משלבים בבדיקת הכדאיות השוטפת כלים לתכנון מס ובודקים האם התמחור של המוצר או השירות עולים בקנה אחד עם המחירון בשוק.

באילו מקרים עושים בדיקת כדאיות כלכלית?

בדיקת כדאיות כלכלית מומלצת לכל סוגי העסקים. לא משנה באיזה תחום העסק פועל, הבדיקה היא השקעה משתלמת. כל עוד נמצאים בשלב הבדיקה, ניתן להעלות על הכתב את כל סוגי הרעיונות ולבחון את עלות ואופן היישום שלהם.

בתום הבדיקה, מחליטים איך בדיוק לפעול ולמי לפנות. הבדיקה יכולה להיות קריטית במצבים שבהם נכנסים לשוק קיים. במקרים כאלה, מטרת הבדיקה היא לסייע לבדוק גם את המתחרים ולאסוף מודיעין עסקי. ככל שהבדיקה תהיה מקיפה יותר, כך צפויות פחות הפתעות בעתיד.
 

מדוע חשוב לבצע בדיקת כדאיות לפני פתיחת עסק?

בדיקת כדאיות כלכלית מעניקה לבעלי עסקים את האינדיקציה הרחבה ביותר לגבי מה שצפוי להתרחש בתחום שלהם. באמצעות הבדיקה בעלי עסקים יכולים לקבל החלטות מבוססות יותר, שלא נשענות רק על תחושת בטן אלא גם על נתונים ריאליים. יתרה על כך, חשוב לבצע את הבדיקה עוד לפני פתיחת העסק כי אז יש הכי הרבה זמן לשינויים והתאמות בלי סיכונים מיותרים.

עוד סיבה טובה לבצע בדיקת כדאיות כלכלית לפני פתיחת עסק היא על מנת להשיג מימון בתנאים מועדפים. אם צריכים הלוואה להקמת העסק ורוצים לקבל אותה בריבית נמוכה, צריך להגיע עם תכנית כלכלית מסודרת. בנוסף, ממצאי הבדיקה יכולים לסייע לגייס משקיעים ויזמים ואף לבלוט מול מתחרים בשווקים מתפתחים או צפופים.

 

לסיכום בדיקת כדאיות כלכלית

בדיקת כדאיות כלכלית יכולה לעזור לך לפתוח דף חדש ולהגשים חלומות בחנות או בעסק. בשביל שהבדיקה תהיה אמינה ועל מנת שיהיה קל יותר להיעזר בתובנות ובממצאים, חשוב מאוד לבצע אותה נכון. כאן נכנסים לתמונה המומחים של אפל ובניו בע"מ ונשמח לעמוד לרשותך בהקדם.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
02-6310212